Статті

Шафа-купе прикрасить будь-який інтер'єр

Шафа-купе прикрасить будь-який інтер'єр

Сьогодні в нашій країні користуються великим попитом шафи-купе, а ринок представлений вітчизняними і зарубіжними фірмами-виробниками різного рівня.

Щоб не помилитися при виборі, слід розібратися у будові шафи-купе. Перш за все, потрібно зрозуміти, що за типом комплектації шафи діляться на вбудовані (корпусні) і окремостоячі. Результат практичного підходу до організації сучасного житлового простору - "скроєна" за індивідуальними мірками шафа-купе на замовлення, яка відкриває широкі перспективи облаштування будинку. Вона дозволяє систематизувати одяг і предмети побуту. Завдяки конструктивним особливостям її легко вбудувати в ті місця, куди не вписуються серійні корпусні меблі, і це дає можливість обіграти кути, виступи, ніші, вузькі коридори, мансарди, зонувати простір.


Як і будь-які її "родичі", шафа-купе призначена для зберігання безлічі самих різних речей. Але ця шафа особлива, якщо хочете, з власними принципами. Сформулюємо їх.
• При відкриванні дверей не потрібне додатковий простір: вони розташовані в одній площині і від'їжджають в різні сторони по спеціальних направляючих.
• Шафу-купе проектують індивідуально, з урахуванням всіх нюансів приміщення, що дозволяє використовувати площу по максимуму.
• У вбудованих варіантах конструктором можуть служити стіни, підлога та стеля приміщення.
• Наповнення вибирає сам замовник - або з готових модулів, або "під нього" роблять спеціальні.

Перші купе були вбудованими та виглядали дуже утилітарно: дві або три дверки, що закривають стінну нішу та розсувний механізм. У такому скромному обличчі купе з'явилися на ринку.

Десь із середини 90-х рр.. XX в. почався новий етап їх розвитку - перетворення вбудованої конструкції у повноцінні меблі.

Сьогодні вони можуть бути і окремостоячими, а значить, корпусними. У свою чергу, вбудовані купе нерідко роблять, як повноцінні корпусні: з задньою і бічними стінками, дахом, підлогою і цоколем. У полегшених варіантах "50 × 50", або, як їх ще називають, полувстроєні, від частини елементів відмовляються - наприклад, якщо шафа висотою до стелі примикає однією стороною до стіни (немає даху і боковини). Вибирайте будь-який варіант, але пам'ятайте: тип конструкції впливає на ціну.

Проте в деяких випадках краще не економити. Так, наявність основи гарантує рівність направляючих, а задня стінка робить шафу міцнішою. Правда, коли купе вбудовують в невелику нішу, де дорогий кожен сантиметр, корпусні елементи не встановлюють. Якщо підлога приміщення нерівна, під направляючу укладають вузьку панель, а положення дверей коригують спеціальним гвинтом. При проектуванні вбудованих шаф-купе виробники нерідко відмовляються кріпити полки до стін, щоб не зачепити випадково електропроводку, яка може бути прихована.

Конструкція будь-якої шафи-купе - системна. Крім каркаса (якщо шафа стоїть окремо) сюди входять двері з розсувними механізмами, направляючі (треки) і внутрішнє наповнення. Головне в цьому союзі - двері: вони представляють собою раму - сукупність вертикальних і горизонтальних профілів - та її заповнення.

Профілі - основні комплектуючі дверок шафи-купе. До горизонтальних кріплять спеціальні механізми - ролики. Вертикальний профіль часто служить зручним захватом і замінює ручку, хоча при бажанні остання не виключена. Від матеріалу, з якого виготовлені профілі, і їх конструктивних особливостей залежать всі експлуатаційні та дизайнерські характеристики. Головне завдання профілів - надати дверному полотну необхідну жорсткість.

Серед основних систем профілів можна виділити наступні два типи:сталева та алюмініва.
Якщо дизайнерський проект досить складний, його, мабуть, варто реалізувати із системи більш жорстких алюмінієвих профілів. Вони витримують високе навантаження, а значить, з ними можна споруджувати великоформатні шафи, не обмежувати себе у виборі матеріалів та дати волю фантазії в дизайні дверного полотна. Вставка в раму може бути як суцільною, так і складатися з декількох фрагментів, скомпонованих по горизонталі або по вертикалі, а сама розкладка фасаду - з прямими і вигнутими лініями, пересічними в різних точках. Особливо модно широкоформатне суцільне полотно.
Дуже часто користувачі задають питання: чи обов'язково кріпити окремостоячу шафу-купе до стіни? На думку фахівців, не обов'язково, але бажано. Це роблять після того, як шафа вже встановлена і вирівняна. Фіксація в двох-трьох точках додасть міцності, а отже, підвищить надійність конструкції.

Двері шафи-купе ковзають м'яко, легко і безшумно, як вітрильний човен по гладі води. Не випадково до такого ковзання офіційно застосовують красивий термін "ефект вітрила". Його здатні забезпечити далеко не всі, а лише деякі системи, в першу чергу алюмінієві
Головна перевага підвісної системи - у відсутності нижніх направляючих, але вона дорожча і вимагає дотримання певних технічних умов (максимальної жорсткості каркаса). Для окремостоячої шафи необхідна спеціальна алюмінієва балка. При облаштуванні ніші направляючу монтують прямо до стелі. Як би не було спокусливо мати підлогу шафи без направляючої, при ширині стулок понад 1000 мм фахівці радять все ж не ігнорувати додаткову нижню направляючу: її роблять у вигляді вузької накладки під колір шафи - з пазом, в який заходить дверне полотно.
Для виготовлення невидимої частини - корпуси, полиць, ящиків, а також для заповнення фасадів основним матеріалом сьогодні є ДСП (8-32 мм). Фасади мають меншу товщину (8-10 мм), ніж корпусні елементи і внутрішнє наповнення. Задня стінка тонше, ніж бічні, товщина яких теж варіюється в залежності від конструкції шафи (в середньому вона дорівнює 25-27 мм).
Ще один матеріал для дверних полотен - MDF. Його фрезерують, а значить, стулки виходять фільончастими. МDF більш міцний і екологічний, ніж ДСП, відрізняється ідеально рівною поверхнею, яку не потрібно обклеювати плівкою, - її можна фарбувати в будь-який колір.
Навіть саме просте дзеркальне полотно здатне перевтілити будь-який простір, а в невеликому приміщенні він необхідний. Звичайно, дзеркальна панель підвищить ціну шафи - дзеркало збільшить вартість однієї дверки.
Сучасні дзеркала для шаф-купе, як і скла, покривають із зворотного боку спеціальною плівкою, що забезпечує безпеку.
У шафах-купе, призначених для зберігання книг, посуду, дрібничок, актуально прозоре скло. Ефектні види скла:  напівпрозоре матове (з піскоструминною обробкою або сатинове), з малюнком або вставки з візерунковим склом. Можна прикрасити двері авторським художнім склом. Однак це зробить вашу шафа неймовірно дорогою.
Останнім часом фасади купе буквально розквітають: активно застосовуються яскраві вставки.
Розсувні дверцята - модний дизайнерський хід у розробці як сучасних, так і класичних багатоцільових меблевих композицій. І це зрозуміло - за ними можна зберігати все що завгодно: просторішими стають господарські шафи, гардероби, багатофункціональні шафи у дитячі, вітрини для вишуканих дрібничок ...
За розсувними дверцятами легко приховати нішу для телевізора, музичного центру, комп'ютер, холодильник і навіть зручне трансформоване спальне місце.